Co se děje v Bruselu 2 (Certifikát EU pro covid-19 a cena LUX)

Verze pro tisk |

Nabízíme nepravidelný výběr informací z Evropského parlamentu.

Certifikát EU pro covid-19

Poslanci přejmenovali „Digitální zelený certifikát“ na „Certifikát EU pro covid-19“ a zdůraznili, že nové nařízení by mělo být v platnosti nejdéle dvanáct měsíců.

Certifikát v papírové nebo digitální formě by měl obsahovat informace o očkování cestujícího proti covid-19, případně o negativním výsledku testu, nebo o překonání covidu-19. Nejedná se však o cestovní doklad, přičemž se zdůrazňuje, že osvědčení nebude podmínkou pro uplatnění práva na volný pohyb v rámci EU.

Parlament schválil svůj mandát k jednání s Radou (ministrů) EU o konečném znění nařízení o certifikátech pro občany Unie poměrem hlasů 540 (pro): 119 (proti): 31 (zdrželo se). Mandát k jednání o návrhu nařízení o certifikátech pro občany ze zemí mimo EU schválili poslanci poměrem hlasů 540 (pro): 80 (proti): 70 (zdrželo se).

Podle poslanců by držitelé certifikátu EU pro covid-19 neměli podléhat dalším cestovním omezením, jako je karanténa, samo-izolace nebo testování. Parlament se rovněž zasazuje o to, aby členské státy zajistily univerzální, dostupné, včasné a bezplatné testování na přítomnost covid-19, aby se zabránilo diskriminaci cestujících na základě jejich finančních možností či zda podstoupili očkování.

Kompatibilita s vnitrostátními certifikáty

Certifikáty EU by podle poslanců mohly fungovat spolu s vnitrostátními osvědčeními. Parlament ale požaduje, aby členské státy, které se rozhodnou vydávat osvědčení pro čistě vnitrostátní účely zabezpečily jejich interoperabilitu se společným rámcem na úrovni EU.

Členské státy by podle poslanců měly povinně akceptovat certifikáty vydané v jiné zemi EU potvrzující očkování cestujícího vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). V současnosti jde o vakcíny Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen. Členské státy by se také mohly rozhodnout, zda budou akceptovat i certifikáty vydané jinou zemí Unie pro očkování vakcínou, která se dostala do seznamu nouzového použití Světové zdravotnické organizace (WHO).

Záruky v oblasti ochrany osobních údajů

Certifikáty budou obsahovat elektronickou pečeť s účelem ověřit jejich pravost tak, aby se zabránilo podvodům a padělání. Osobní údaje získané z certifikátů nelze ukládat v cílových destinacích v rámci členských států a nebude vytvořena žádná centrální databáze na úrovni EU. Seznam subjektů, které budou zpracovávat a přijímat údaje bude veřejně dostupný, aby občané mohli uplatnit svá práva na ochranu údajů vyplývající z Všeobecného nařízení o ochraně údajů (GDPR).

Filmové dny LUX

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3. – 12. května. Nabídnou divákům projekci celkem tří filmů nominovaných na Cenu diváků LUX udílenou Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června během plenárního zasedání Evropského parlamentu na základě hodnocení publika z celé EU a poslanců EP. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci.  Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektiv budou přístupné zdarma po celé ČR.

Cílem Ceny diváků LUX je nabídnout divákům nejvýraznější evropské filmy, které reflektují aktuální dění a snaží se tak rozšířit povědomí o kvalitní evropské kinematografii. V ČR se letošní projekce tří filmů v nominovaných na Cenu diváků LUX  uskuteční v termínu 3. – 12. května rámci tzv. Filmových dnů LUX.  Diváci napříč EU se také budou moci zúčastnit online debaty s režiséry všech tří filmů, která se koná v pátek 14. května.

Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června během plenárního zasedání Evropského Parlamentu na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci.

Cena diváků LUX online projekce v ČR

3. května – Kolektiv

Online projekce nominovaných filmů bude zahájena v pondělí 3. května strhujícím dokumentem Kolektiv, který zkoumá případ požáru v bukurešťském klubu „Colectiv“ v roce 2015 a odhaluje zkorumpovanost rumunského zdravotnictví. Snímek z produkce HBO Europe byl mimo jiné nominován na Oscara v kategorii Nejlepší mezinárodní film a Nejlepší celovečerní dokument.

4. května – Corpus Christi

Následovat bude 4. května polský snímek Corpus Christi, který již loni soutěžil o Oscara za Nejlepší mezinárodní film. Režisér Jan Komasa si v něm posvítil na polskou maloměšťáckou společnost, její konflikty a mentalitu a na to, jak snadno se nechá ovlivnit falešnými i skutečnými vůdci.

5. května – Chlast

Projekce završí 5. května oscarový snímek Chlast, který je inspirovaný obskurní teorií, podle níž se člověk rodí s deficitem 0,5 ‰ alkoholu v krvi. Vedle Oscara získal Chlast čtyři Evropské filmové ceny včetně Nejlepšího evropského filmu a Nejlepšího hereckého výkonu pro Madse Mikkelsena.

Každý z filmů bude následující den po projekci zpřístupněn zdarma po dobu 7 dní online v omezeném množství vstupenek.

Úvodní tři projekce startují ve 20:30, půl hodiny před startem filmu je k dispozici chat a živé úvody dramaturgů a pořadatelů, aby se co nejvíce přibližovaly reálné návštěvě klubového kina. Pozvánky ke sledování a hlasování zazní i od poslanců Evropského parlamentu Radky Maxové, Ondřeje Knotka a Tomáše Zdechovského.  Streamy jsou pro diváky z celé České republiky zdarma a je třeba se předem zaregistrovat. Filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Nahoru