Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Verze pro tisk |

TBC mezi Ukrajinci u nás. Rád bych čtenáře seznámil se svými osobními zkušennostmi. Dlouho jsem váhal, zda se mám vůbec k tématu Ukrajina vyslovovat .Dnešní článek na Lidovkách mě postrčil.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

V úvodu nejprve napíšu, že moje babička a 1 strýc se svou rodinou žili víc než 20let na Ukrajině ve Volyňské oblasti, rajon Turijsk, selo Kupičev. Po asi 10 letech pobytu se babička vypravila vlakem do Československa navštívit postupně své další děti, které žili tady .Bylo to celkem 6 rodin synů na různých místech a mojí matky . Můj otec si stěžoval, že babička stále kašle a vyplivuje na lino. Máma jí dala k otomanu umyvadlo s vodou, ať to plive alespoň do vody.
Tam se ukázalo, že plive krev. Místní lékař objednal sanitu a babičku odvezli ihned do Martinova údolí do TBC léčebny. Pamatuju se, že matka, když za ní jezdila do Martiňáku , říkala, že si stěžuje, že ji zavřeli do vězení ,nechtěla jíst léky ani výběrovou stravu o které se jí nikdy ani nezdálo. Byla tam půl roku ,než jí propustili a mohla se vrátit vyléčená domů na Ukrajinu. Jela tam s ní moje matka a po návratu nám zcela prostě vyprávěla, jak to v SSSR resp. na Ukrajině skutečně vypadá. To by bylo zas na jiné vyprávění
My všichni bratranci a sestřenice jsme po záchytu TBC u babičky byli ihned vyšetřeni a rok nebo dva jsme zobali kalciové tablety a byli pod pravidelnou lék. kontrolou. Nikdo neonemocněl.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Protože v Léčebně respiračních nemocí Martinovo Údolí Cvikov už mnoho let a stále sloužím , vím o TBC a jejím výskytu docela dost. Můj tatínek navíc TBC prodělal, byl poprvé hospitalizován s kavernou a nevědělo se,zda s tímto nálezem přežije. K dispozici byly tehdy pouze léky typu PAS-kys. paraaminosalicylová a semtam Streptomycin. Do TRN léčebny Žáry u Krnova nastoupil 1.9.1949. Mého bratra,který se narodil na sv.Bartoloměje jako první potomek, viděl až v prosinci 1949.
Spektrum pacientů s TBC se v LRN Cvikov nijak neliší od celostátního průměru.. Cca 30-35 % tvoří cizinci a 65- 70% čeští pacienti,což některým laikům může přijít jako divné,neb si myslí,že TBC mají jen ti cizinci. TBC podléhá povinnému hlášení,takže počty nelžou. V r. 2020 bylo např. hlášeno 368 nových onemocnění, z toho cizinci 126( Indie, Ukrajina, Mongolsko, Vietnam, Slovensko a další země). Hospitalizace je nařízena i při tzv. suspekci,takže se stává,že se TBC nepotvrdí . Pokud vím, tak některé státy postupují odlišně.
Přeji pěkné dny.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Děkuji za vaše vyjádření. Mě by ještě zajímalo, jestli jste se setkala s tím o čem píše článek v Lidovkách i já zde výše - totiž, že Ukrajinci nerozumějí tomu, proč je chceme zavřít - ti s otevřenou TBC. A jako lékařka, nechala byste je volně mezi ostatními lidmi ?

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Nemohu sloužit, LN nečtu ani nejsem registrovaný uživatel na internetu.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Minulý týden jsem nakupoval v Albertu CL. Jdu k pokladně. První překvapení. U kasy není žena středního věku, jak bývá zvykem, ale prošedivělý, slušně oblečený pán, asi důchodce. Další překvapení oslovení "dobryj děň". Aha Ukrajinec.
Jedu zpátky a přemýšlím. O těch voličích KSČM a ANO, co řvou jak ta proukrajinská vláda nedělá nic pro lidi. Asi by nejradši seděli na zadku a pobírali peníze. Je přes 200 tis. nabídek práce, ale oni pláčou, že nic neseženou.
Dobrý jsou i ty samoživitelky v televizi. Přítelkyně vždy nadskočí, když vidí gelové nehty, měsíční modeláž kolem pětistovky. Občas tetování na ruce (co je vidět), známý za to dal 20 litrů.
U Fridrichové tuhle jedna tvrdila, že jen za vodu doplácela 22 tis. To je skoro tolik, co 6 domácností důchodců v nájemním domě. Asi má plavecký bazén.
V jednom mají ruské propagandistické snímky pravdu. Jak se mnoha obyvatelům ve zhýrané Evropě sáhne na pohodlíčko, hned křičí. Oni se semknou a uskromní.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Frankfurt nad Mohanem, 5. srpna 2022 – Společnost Moody's Investors Service ("Moody's") dnes změnila výhled vlády České republiky na negativní ze stabilního. Současně agentura Moody's potvrdila rating dlouhodobého emitenta a hlavního nezajištěného dluhu na Aa3. Potvrzen byl také nejvyšší nezajištěný program MTN České republiky (P)Aa3 a další krátkodobý rating (P)P-1.

Rozhodnutí změnit výhled pro Českou republiku ze stabilního na negativní odráží zvýšené riziko zhmotnění dlouhodobých vážných přerušení dodávek plynu z Ruska, které by mohlo vést k přídělovému systému a tlačit ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu. a podstatné oslabení fiskálních metrik.

Potvrzení ratingu Aa3 odráží základní úvěrovou sílu České republiky – včetně konkurenceschopné ekonomiky země, silného institucionálního nastavení a příznivé fiskální metriky – a mírnou expozici rizikům událostí.

Stropy České republiky v místní a cizí měně zůstávají nezměněny na úrovni Aaa. Třístupňový rozdíl ve suverénním ratingu je podpořen omezenou vládní stopou v ekonomice, vysokým stupněm spolehlivosti a předvídatelnosti vládních kroků a také nízkým politickým rizikem. Kromě toho velmi vysoká otevřenost kapitálového účtu a mírná vnější zadluženost informují o nulovém rozdílu mezi místní měnou a stropem v cizí měně. Tyto stropy obvykle fungují jako strop ratingů, které lze přiřadit závazkům jiných subjektů se sídlem v dané zemi.

https://www.moodys.com/research/Moodys-changes-Czech-Republics-outlook-to-negative-from-stable-affirms--PR_467883

Přeloženo strojovým překladačem. V anglickém originále následuje obsáhlé zdůvodnění.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Babišovci jsou dnes chytří... Vláda nic nedělá...
Takže otázky.
Co dělalo ANO na konci smlouvy s Norskem,. které dodávalo 30% zemního plynu do ČR?
Co dělal Havlíček se záložním terminálem z Polska, kde na přívod potrubí byly již peníze EU, vyjednané Sobotkou? Mimo toho, že to jaksi odložil? Polsko a Litva jsou vychechtané.
Co dělal Babiš když krachla Bohemie energy a další? Pomohla lidem?
Kolik m3 plynu bylo v zásobnících, když předával vládu?
Kde jsou napůjčované stovky miliard prý na covid, když tam šlo dle NKÚ jen 10% z dluhu?
Odpovědi jsou nasnadě

Ale Babiš, místo toho, aby pracoval ve sněmovně, šíří populisticky jak bylo fajn a nadále oblbuje lidi. Již Hašek napsal "to se nám to užívá, když nám půjčujou".

A policie? Zase zaklekává na lidi. Babiš si vybudoval spřízněnou partu v bezpečnostních složkách. Práskal i na konkurenci, když ještě nebyl ve vládě. Mafiánské a estebácké praktiky mu jdou nejlépe, jak zdokumentoval Kmenta
https://reportermagazin.cz/a/pEn8c/chranenec-babis-si-udrzuje-vliv--v-policii-a-bezpecnostnich-slozkach

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

8. Srpen 2022 - 11:04 | moldavit

Babiše nehájím, ale na takovéto pel-mely se dost těžko reaguje. několik věcí/záležitostí/výkřiků smíchaných dohromady a jako argumentace (pokud se vyskytuje) titulky z médií masové dezinformace ...
Hezký den!

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

No jo, je vidět, že vám "analýza témat" včetně vtipného glosování trvala tak půl minuty.
Ale nejdřív byste si měl prostudovat OBA doporučené články.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (část 5.)

Ale neříkejte, s. Chote.
článek starý 5 let
https://oenergetice.cz/plyn/pred-20-lety-prestalo-byt-rusko-jedinym-dodavatelem-zemniho-plynu-do-cr
Babišovci se brání, že to byly kontrakty privátních firem. Ale když Fialova vláda může nařídit soukromým firmám naplnění zásobníků, proč to Babiš taky neudělal.
k plynovodu, totéž tvrdí polská strana
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-sobotka-plynovod-z-polska-uz-mel-byt-v-priprave-vlada-se-na-to-vykaslala-199253
A k zprávě NKÚ originál
https://www.nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/nku-ve-vyrocni-zprave-hodnoti-fungovani-statu--za-minuly-rok-poukazal-na-radu-nehospodarnych-a-neefektivnich-postupu-statu--systemove-problemy-i-neudr-id12472/
a blížeji
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nejvyssi-kontrolni-urad-zadluzovani_2204040802_pj

Jen se divím, že dlouhodobý zastupitel a kandidát kamkoliv, nazývá základní základní informace k tematu pelmel. Buďto není schopen se orientovat, pak v zastupitelstvích nemá co dělat. Nebo odvádí pozornost, protože Babiše jeho strana podporovala a tak se na těchto zásadních pochybeních taky podílela. To je také možnost. A dnes na to doplácíme.

Nahoru