Dnešní narozeniny ( 3 )

Verze pro tisk |

Třetí pokračování živého téma k narozeninám popř. výročí

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Pokračujeme tady :-)

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Včera oslavil šedesátiny Petr Matoušek, rocker a mánička každým coulem, též Dědek zvaný. V Novém Boru pořádal rockové diskotéky na koupališti a především a zejména byl dvorním novoborským dodavatelem kvalitní hudby místním i přespolním v dobách, kdy se leckomu mohlo o internetu, vypalování a stahování jenom zdát. Jeho CD obchody v Krátké ulici (1997-2001), v českolipské Klášterní (1998-2012) a nejdéle v prvním patře v borském Máji (2001-2017) byly vynikající, chodil jsem tam imrvére a nechci ani počítat, kolik jsem u něj za hudbu utratil peněz... ovšem nikdy jsem nelitoval. Dokázal sehnat i nemožné a hlavně za skvělé ceny. A dokáže to pořád, i když už funguje pouze jako e-shop.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Šedesát je dnes Michaelu Foxovi (Marty McFly z Návratu do budoucnosti).
Pětasedmdesát Ivaně Pavlové (Hanka ze Starců na chmelu).

"Když večer prací zmožen uléhám na tvé lože..." - "Cože?!"

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Včera měl narozeniny doktor Alzheimer a zase si na něj nikdo nevzpomněl .

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

A dnes má 75. narozeniny Noddy Holder, majitel skvělého ječáku, který uplatnil nejvíc ve skupině Slade. Když pak "Ejsíčkům" v roce 1980 zemřel zpěvák Bon Scott, uvažovali bratia Youngovci, že by oslovili právě Noddyho.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Hmmm ... Noddy Holder a Slade ... to byla muzika. Stručně a jasně!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes je tomu 79 let, co v Praze bojovali s přesilou SS a gestupida výsadkáři ukrytí v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Dnes je tomu 79 let, co se v Liverpoolu narodil Paul McCartney. Jakákoli další slova jsou zbytečná.
A pětapadesátiny dnes slaví Lou Fanánek Hagen, na začátku 90. let textař par excellence, od poloviny téže dekády až dosud už bohužel dosti rozmělněný s velmi příležitostnými záblesky někdejší kvality.

Nahoru

Dnešní narozeniny - VK 80

Éra Václava Klause pohledem amatérského šachisty

Václav Klaus byl ze všech hráčů nejlépe teoreticky připraven na kapitalismus, a proto brilantně zvládl zahájení, v němž jasně předčil své soupeře. Mezi nesamostatnými občany, kteří si nevěděli rady s čerstvě nabytou svobodou, působil jako zjevení hlásáním zásad, že je třeba vzít zodpovědnost za svůj osud do vlastních rukou a pilně pracovat na rozvinutí individuálních schopností. Sršel optimismem a imponující sebedůvěrou, díky níž získal na svoji stranu široké vrstvy obyvatelstva. I jeho zásluhou si šachista troufnul pustit se do podnikání, za což mu je dodnes vděčen.

V bouřlivé a na překvapivé zvraty bohaté střední hře dokonale zaskočil své politické soupeře nevšední kombinací, jež vešla do dějin pod názvem Opoziční smlouva. K hvězdným okamžikům této fáze partie patřilo podání pro naši budoucnost klíčové přihlášky do Evropské unie a podpis průlomové Česko – německé deklarace. V době tzv. technologické bubliny na přelomu tisíciletí byl jedním z mála, kdo si zachovali zdravý rozum, tvrdíce, že neexistuje žádná nová ekonomika s trvalým růstem akcií. Šachista mu uvěřil a díky tomu se vyvaroval chybné investice.

Při přechodu do koncovky se zvolením do nejvyšší státní funkce dočkal vyvrcholení celoživotní kariéry. Nevelké prezidentské pravomoci však neposkytují tak činorodé osobnosti dostatek prostoru k aktivnímu ovlivňování společenských dějů. Šachista s rozpaky sledoval, jak se z vysoce tvůrčího génia postupně stával obstrukčník, vyžívající se v házení klacků pod nohy vládám a v dělání naschválů Evropské unii. Šachista se neztotožnil s jeho zavilým euroskepticismem, nechápal ani neustálé vymezování se proti jeho předchůdci, jímž rozděloval společnost, místo, aby ji spojoval. Bylo by však nespravedlivé zveličovat tyto nikoliv klíčové jednotlivosti. Václav Klaus zvládal bravurně prezidentskou agendu a v obtížných situacích obstál se ctí. Vše nasvědčovalo tomu, že do historie vejde jako mimořádně úspěšný politik. V samém závěru partie se však nesprávně koncipovanou amnestií dopustil nepochopitelné hrubé chyby. Šachisté vědí nejlépe, že chyby v koncovce většinou, bohužel, už nelze napravit.

Pro objektivní zhodnocení prezidentského období Václava Klause je nezbytný časový odstup, mj. i proto, aby bylo možné srovnání s tím, jak si bude počínat jeho nástupce. Je možné, že historie nebude amnestii posuzovat tak nesmiřitelně, jako většina současníků. Též je možné a u nezdolného Václava Klause dokonce pravděpodobné, že partie ještě neskončila. Vynoří se gigant polistopadové éry po čase na nějakém významném politickém postu? Kdo ví...

Zdroj: https://otakarvalek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=325971. Publikováno v r. 2013.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes se dožívá 79 let Sir James Paul McCartney. Tak vše nejlepší Brouku.

Nahoru

VLADISLAV VANČURA

VLADISLAV VANČURA

Vladislav Vančura (23. června 1891 Háj ve Slezsku – 1. června 1942 Praha), původním povoláním lékař, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů, publicista, dramatik, filmový scénárista a režisér, národní umělec (1946 in memoriam).

Byl velmi hrdý a nepoddajný, takže jeho studijní výsledky nebyly příliš dobré, studoval na několika různých školách. Původně chtěl být malířem, na vysoké škole studoval nejdříve práva, po prvním semestru přestoupil na medicínu. Po studiích společně s manželkou Ludmilou pracoval jako lékař na Zbraslavi. Později se však začal věnovat výlučně literatuře, díky svým literárním dílům si vydobyl místo velikána meziválečné prózy. Byl členem a prvním předsedou seskupení českých avantgardních umělců Devětsil.

Jeho dílo je velice charakteristické osobitým lyrismem, péčí o jazykovou a stylovou stránku díla, specifickým jazykem a slohem. Z bohaté Vančurovy tvorby jmenujme alespoň: Luk královny Dorotky, Pekař Jan Marhoul, Pole orná a válečná, Rozmarné léto, Poslední soud, Markéta Lazarová, Konec starých časů, Tři řeky, Útěk do Budína, Učitel a žák, Nemocná dívka, Josefína, Alchymista, Kubula a Kuba Kubikula a nedokončené Obrazy z dějin národa českého.

Vladislav Vančura byl náruživým milovníkem filmů, stal se prvním předsedou České filmové společnosti. Jako scénárista a režisér se podílel na filmech: Před maturitou, Na sluneční straně, Marijka nevěrnice, Naši furianti, Láska a lidé. Na náměty jeho děl čeští režiséři v letech 1953 až 2002 natočili osm filmů.

Za okupace byl Vladislav Vančura velmi aktivní v odboji, mj. stál v čele Národně revolučního výboru inteligence. Pro svůj vliv a antifašistickou činnost byl 1. června 1942 popraven na Kobyliské střelnici v Praze. Smrt předního českého spisovatele přinesla to, co od ní nacisté očekávali. Ve společnosti vyvolala strach, že svým životem si nemůže být jistý nikdo.

MUDr. Ludmila Vančurová napsala vzpomínkovou knihu "Dvacet šest krásných let" (1967), popsala v ní společný život s manželem Vladislavem od seznámení až po jeho zatčení a smrt.

* Věci lásky jsou věci života. Po čase zimním přichází jaro,
po beznaději vzniká naděje, po hrůzách noci zasvítává den.
* Ať se tomu bráníme či nikoliv, nemůžeme vidět
přítomnost jinak, než na pozadí něčeho, co ji předchází.
* Civilizace je jen nástroj, lidé jsou vše.
* Člověk, který se neohlíží, nevzbudí pozornost.
* Chci žít, chci vidět, jak se střídá deštivé počasí
se slunečnými dny, chci vidět, jak sílí kmeny stromů.
* I láska je méně než život.
* Jsme rozlišeni přízvukem svých zájmů, svých věr
a svých názorů, ale žádná různost nemůže zastřít
základní potřebu nás všech, potřebu svobody a vývoje.
* Smrt není strašná.
* Tak do práce, brachu, člověk si musí svobodu zasloužit.
Musí pro ni něco udělat a musí být odhodlaný, že třeba
umře, rozumíš? Nevídáno, nějaká ta kapka krve patří už k věci.
* Země bez stromů je chudá země…
* Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Tu vzpomínkovou knihu mám někde doma, koupila jsem si ji za studií v antíku. Z Pekaře Jana Marhoula jsem měla na gymplu referát a Rozmarné léto tištěné i filmové snad připomínat netřeba. Kubula patří do základní výbavy dětské literatury. Záměrně ale nezmiňuji Markétu Lazarovou. Kongeniální Vláčilovo filmové ztvárnění je klenot,zavěšený ve Všehomíru,který nemá srovnánía ktrý bude zářit navěky.
Přeji pěkné dny nejen s knihami!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 ) Terezie Kaslová

Dnes se dožívá 66ti let vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. Dostala alespoň malý dárek od Nejvyššího soudu..
Z tisku:
„Doufám a věřím, že se konečně po několika dlouhých letech dočkám alespoň částečné omluvy za výroky o neexistujícím článku Hitler je gentleman,“ řekla agentuře ČTK s tím, že celé rozhodnutí soudu si ještě nestihla prostudovat. „Těší mě alespoň, že když soud zamítl mé dovolání, dal mi za pravdu v tom, že posouzení charakteru člověka nenáleží justici, ale historikům, a ti se vyjádřili zcela jednoznačně a nezpochybnitelně o charakteru Ferdinanda Peroutky, takže to je pro mě radost alespoň v tomto ohledu,“ dodala.

Její advokát František Vyskočil uvedl, že stát si mohl „ušetřit značné náklady spojené se zastupováním prezidenta“, pokud by se Miloš Zeman omluvil hned v roce 2015. Uvedl, že on a Terezie Kaslová nevnímají jako hlavního viníka Českou republiku, ale Miloše Zemana, který je v pozici vedlejšího účastníka sporu.

Pěkný den!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )Marta Kubišová

Dnes, 1. listopadu se dožívá 79. let statečný člověk,kterému bylo komunisty,jako mnoha dalším, velmi ublíženo. Marta Kubišová na rozdíl od většiny umělecké komunity po nástupu normalizace neohnula svůj hřbet, a proto byla odejita a odsouzena k tomu,aby na ni lidé zapomněli, což se naštěstí nestalo. Zpěvačka se temným, krásným a neobvyklým hlasem nesměla 20 let zpívat a živila se jako řadová úřednice. Nepatří k těm českým umělcům,kteří byli vyznamenáváni za totality nebo se vinuli k předlistopadovým prezidentům ,byli vyznamenávání kdysi i nyní. Hlavně hodně zdraví a ještě dlouhá léta paní Marto!

Nahoru

Narozeniny: UNICEF - DĚTSKÝ FOND OSN

UNICEF - DĚTSKÝ FOND OSN

UNICEF - Dětský fond OSN (United Nations Children’s Fund) je největší světovou organizací, která se zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje. Vznikl 11. 12. 1946 na pomoc milionům hladových dětí, trpících zimou a nemocemi, statisícům sirotků a dětem bez rodiny a střechy nad hlavou, které po sobě zanechala 2. světová válka.

V dnešní době je poslání UNICEF neméně naléhavé. Stále existuje řada velmi chudých zemí a krizových oblastí zničených válkami a přírodními katastrofami, kde je UNICEF pro děti jedinou nadějí pro jejich přežití a rozvoj. UNICEF dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání, ochranu před násilím a zneužíváním. Práce UNICEF je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Český výbor pro UNICEF patří v rámci Dětského fondu OSN mezi ty nejaktivnější. V roce 1965 získal UNICEF Nobelovu cenu míru za „podporu bratrství mezi národy“.

Česká republika drží v historii UNICEF jedno významné prvenství - vůbec první pohlednice (1949) této organizace pochází od českého dítěte - sedmileté školačky Jitky Samkové z Rudolfova u Českých Budějovic. Jako poděkování za potravinovou pomoc namalovala Jitka památný obrázek dětí tančících kolem májky (viz fotomontáž: https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik)

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes se dožívá 85ti let papež František. Ad multos annos!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes se dožívá 78 let nikdo menší než pan Keith Richards, jeden z posledních aktivních kytarových hrdinů 20. století a poslední opravdový Pirát z Karibiku. Tak ať ti to pořád hraje, velký Stoune.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

K přání se připojuji!A taky má narozky Brad Pitt. Je čas pustit si opět Hanebné pancharty nebo Tenkrát v Holllywoodu...
Pěkný večer!

Nahoru

ANTONÍN ROBERT LEINWEBER

ANTONÍN ROBERT LEINWEBER

Antonín Robert LEINWEBER (7. února 1845 Česká Lípa - 21. prosince 1921 Mnichov), významný český a německý malíř a ilustrátor, známý především orientalistickými a biblickými náměty. Jeho otec byl středoškolským učitelem. Po odstěhování z České Lípy studoval v Praze a ve Vídni inženýrství, studia však nedokončil, odešel studovat malbu na Akademii výtvarných umění v Mnichově a Drážďanech, žil v Itálii a Německu. Zásadní vliv na jeho tvorbu měly cesty do orientálních zemí, zejména Tunisu, Sýrie a Palestiny. Poznání Orientu ho přivedlo k ilustracím luxusního vydání bible. Známé jsou i jeho ilustrace k pohádkám bratří Grimmů.

Leinweberova díla má v nabídce většina významných aukčních síní, sběratelsky patří mezi nejvyhledávanější a prodejně nejúspěšnější. V rodné České Lípě po něm zůstal pouze jeden obraz, rané dílo Spasitel na kříži v kostele Narození Panny Marie (první oltář vlevo). Stému výročí úmrtí uznávaného malíře věnujeme naše nové album, galerii „Obrazy ze života Ježíše Krista“.

https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik

Nahoru

ALAN ALEXANDER MILNE: OTEC MEDVÍDKA PÚ A KRYŠTŮFKA ROBINA

ALAN ALEXANDER MILNE:
OTEC MEDVÍDKA PÚ A KRYŠTŮFKA ROBINA

ALAN ALEXANDER MILNE (18. ledna 1882 Londýn - 31. ledna 1956 Hartfield), světově proslulý anglický spisovatel, básník a dramatik, filmový scenárista, důstojník Britské armády. Milneho tvorba je velice rozsáhlá, solidní reputaci si vytvořil jako autor divadelních her a duchaplných detektivek, publikoval množství rozmarných esejí, novel, krátkých povídek a básní, po skončení první světové války napsal knihu Peace with Honour, odsuzující válku.

Největší slávu Milnemu přinesly knihy o medvídkovi Pú, jejímiž hlavními hrdiny jsou chlapec Kryštůfek Robin (Christopher Robin), pojmenovaný po jeho synovi (1920-1996), a zvířecí postavičky inspirované jeho skutečnými plyšovými hračkami, z nichž hlavní postavou je medvídek Pú (Winnie the Pooh). Jde o jednoho z nejznámějších hrdinů dětské literatury 20. století, který je milován dětmi po celém světě. Oživlé hračky jemně, s nadhledem a lehkostí, parodují lidské povahy a chování. Nemalý podíl na skvělém ohlasu knih měl původní kreslíř Ernest H. Shepard. Knihy o slavném medvídkovi byly přeloženy do více než 50 jazyků. Obrovský úspěch knih o medvídkovi Pú však přinesl Milnemu nechtěnou doživotní nálepku autora dětských knih a osobní roztrpčení. Hlavním důvodem, proč Milne přestal psát knihy pro děti, bylo to, že cítil „úžas a znechucení“ nad slávou, které byl jeho syn vystaven. Slovy znalých: „Tragédií Milneho úspěchu je, že uvěznil skutečné dítě jako mouchu v jantaru a téměř mu znemožnil stát se tím, čím se chce stát každé dítě - dospělým.“

V roce 1952 po mozkové mrtvici a operaci mozku se z Milneho stal invalida. Po jeho smrti získala práva na Medvídka Pú a jeho postavičky The Walt Disney Company, která následně vytvořila řadu animovaných filmů na motivy knih o Púovi, stejně tak jako velké množství různých předmětů, především hraček. Práva vyprší na konci roku 2026. Pú je celosvětově nejbohatší a nejvýdělečnější pohádkovou postavou (ročně takřka šest miliard dolarů). V Československu vyšel Medvídek Pú poprvé v roce 1938. Životním příběhem A. A. Milneho a jeho rodiny je inspirován emotivní film britského režiséra Simona Curtise z roku 2017 „Goodbye Christopher Robin“ (Sbohem Kryštůfku Robine).

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Medvídek Pú přináší stále radost dalším a dalším generacím dětí,kterým rodiče čtou a které čtou samy. I audiokniha je výborná- Marek Eben.
Z hlášek používáme při takové vlezlé zimě: Není parno,není parno....
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Pro nadšence si dovolujeme dodat, že na naší FB stránce je nejenom text, ale současně,
jako vždy, fotomontáž, na které je A. A. Milne se svým synem a medvídkem Pú
a původní obrázek od kreslíře Ernesta H. Sheparda.

zdroj: https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik

P.S.:
Paní doktorko, nechtěně jste nás zaskočila slovy o pornu!
Následně jsme pochopili, že naše schopnost rychlého čtení nemusí být vždy ok :) :) :)

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Krásné osmdesátiny dnes slaví význačná persona tunajší populární hudby, MARTA KUBIŠOVÁ.

(Radost z toho mi bohužel poněkud kalí včerejší úmrtí také důležitého hudebníka, který obdělával tentokrát velmi rockovou líchu - MICHALA AMBROŽE.)

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes má narozeniny František Chot. Vše nejlepší přeje zahradník.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Jejda! Děkuji mnohokrát!
Ale vlákno je spíše pro význačnější a známější osoby :-)
Krásné vánoční svátky

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Máte pravdu, já mám narozeniny ve stínu Donalda Trumpa :-)

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Neuvěřitelné devadesáté narozeniny dnes slaví YOKO ONO.
Zasaďme strom přání.

Yoko už před pár lety předala své podíly a aktivity v (post)beatlesáckých společnostech synu Seanovi, a to především ze zdravotních důvodů. Na veřejnosti byla naposledy viděna v kolečkovém křesle, takže jí přeju to hlavní pro její věk: hodně zdraví.

Move On Fast!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes se dožívá 77 let David Jon Gilmour, kytara a hlas Pink Floyd, nar. 6.3.1946, nositel Řádu Britského Imperia. Tak ať ti to pořád bezva hraje Velký Floyde.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dneska má narozeniny pan Jan Tichý. Pevné zdraví a klidnou mysl mu přeje zahradník.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Včera se dožil 70 let velký bard československého folku, veršotepec a nadmíru skvělý člověk Jaromír Nohavica. Tak vše nej Jarku.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes se dožívá 80 let Sir Michael Philip Jagger, velký hlas velkých Stones.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Sir Mick se dožívá a Sinéad O´ Connor odešla zpívat na jiné kůry. R.I.P.!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dneska má 70. narozeniny Václav Ševčík. Zpěvák, skladatel, původně voják z povolání, který vystudoval stejnou vojenskou školu v Brně, jako prezident Pavel. Vojenskou kariéru ale opustil. Populární byli s partnerkou Evou zejména na venkově a později dlouhodobě v Americe.Vydali u nás řadu desek.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Je to k nevíře, ale KEITH RICHARDS dnes opravdu slaví osmdesátiny. Takže milý happy connection: You got the silver coming down again, slipping away, the worst! You don't have to mean it before they make me run! You better get some sleep tonight.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Fantastických 80 let má dnes Velký Stoun a pravověrný riffobijec Keith Richards. Tak ať ti to pořád hraje ...

Nahoru