T. Matonoha: Jsme ztřeštěná a originální kapela, tak jako Kluzó

Verze pro tisk |

Brněnský rodák, herec, komik a muzikant Tomáš Matonoha se před pěti lety rozhodl oslovit svého dlouholetého kamaráda, pianistu a českolipského rodáka Zdeňka Krále, aby s ním založil kapelu. Přibrali dívčinu se sametovým hlasem Vendulu Příhodovou známou z televizních obrazovek a muzikálových pódií a namíchali šanson, jazz, pop, folk či rock, který zabalili do komorního hudebně kabaretního hávu a přijíždějí k nám.

Jaké písně jste hrával, když jste se prvně naučil zmáčknout na kytaře baréčko?
Začal jsem hrát na kytaru až na střední škole v polovině 80. let, když jsem zjistil, že se na to dají výborně balit holky. I na baréčka. (smích) Myslím, že jsem začínal s písní Ho Ho Watanay, také jsem hrál hodně Brontosaury. Právě při jejich písni Na kolejích stála za uchem květ, Ptáčata, jsem si poprvé zmáčknul géčko v baréčku. Jsem prostě Brontosaurovec.

Vždycky vás bavilo být rozkročen mezi více žánry?
Já jsem vždycky poslouchal cokoli. Nikdy jsem nebyl na nic zaměřenej. I proto jsem dělal nebo dělám různorodé věci v různých žánrech, od scénické hudby, přes pokusy o vážnou hudbu, až po folkový, rockový věci, dokonce i R’n’B. Ale kdybych si měl vybrat, co mi je nejbližší, tak je to folk.

Jaké okolnosti vás přivedly ke spolupráci se současnými členy kapely?
Se Zdeňkem Králem se znám od roku 1997, kdy začal spolupracovat jako hudebník a muzikant s brněnským HaDivadlem. Potom se stal stálým členem našeho kabaretního programu Komediograf, spolupracoval jsem s ním na TV pořadu Na forbíně TM, měl jsem s ním talk show U piána a před pěti lety jsem ho oslovil, jestli by se nechtěl zakotvit v nějakém hudební tělese. Poté jsme přijali Vendulu, stali jsme se Inspektorem Kluzó, pak přišel Ondra Veselý a v minulém roce se do naší kapely nasomroval další Českolipák Ondra Homola. (smích)

Proč právě název Inspektor Kluzó?
Točil jsem jeden projekt, kde jsem měl masku inspektora Kluzó. Byl jsem tak dobře namaskovanej, že je fotografie z natáčení dokonce součástí naší desky jako plakát. Navrhl jsem to jednou kapele a už to zůstalo. V něčem je pro nás ten název samozřejmě i inspirativní, protože my jsme praštěná, ztřeštěná a originální kapela, tak jako byl i Kluzó.

Jak dlouho vznikala vaše debutová deska Dáma a pes?
Písně píšeme se Zdeňkem, buďto společně, nebo každý zvlášť. Když jsme začínali, část písní z desky jsme přinesli ze šuplíku, některé vznikly až s kapelou. Deska vznikala poměrně dlouho, na několik etap. Rozhodující pro ni byl loňský rok a seznámení s Pavlem Trojanem, manažerem Ewy Farné, který mi doporučil desku pustit producentu Lukáši Chromkovi. Díky tomu jsme vydání o rok odložili a společně jsme některé věci přehráli nebo dohráli. Deska, ač jsou na ní stejné písně, je úplně jiná, než ta, která byla připravena k původnímu vydání. Je to naše první deska, takže jsme nikam nespěchali. Protože máme napsáno spoustu nových písní, tak bychom chtěli během letošního roku pracovat na nové desce, která by byla připravena k vydání příští rok a celkově by tak byla venku mnohem dřív než ta první.

Věděl jste od začátku, že kapela Inspektor Kluzó má mít kabaretní formu?
Vzhledem k tomu, že mám 20 let bohaté zkušenosti s kabaretní formou, stand-upem, mám spoustu nápadů, říkal jsem si, pojďme to zkusit takto. Naše vystoupení jsou díky tomu elastická. Můžeme se přizpůsobit okamžiku, požadavkům publika a poměrově míchat hudbu s komediálními výstupy. Když na to přijde, můžeme hrát jenom kabaret bez hudby. (smích) Jsou kapely, na které přijdete za pět let a jsou slovo od slova, pohyb od pohybu stejné. My jsme pravý opak. Náš koncert je pokaždé úplně jiný a jedinečný.

Jak moc je českolipský hudebník, divadelník, moderátor, komik, skvělý imitátor, agent trapnosti a zakladatel populárního Homotonu Ondřej Homola přínosem pro váš kabaret? V jakých rolích se na něj mohou českolipští diváci těšit?
Krom toho, že má Ondřej vynikající nástroj, myslím jako baskytaru, na kterou předvede v České Lípě jistě mnoho ekvilibristik, bude také sloužit kapele jako spodek. Bude vzadu v rohu držet rytmus, hubu a krok. (smích) Ondřej ale bude mít v průběhu večera i své vynikající kabaretní číslo, které pro Českou Lípu jistě ještě více rozvine. Přeci jenom ten večer bude patřit jemu a Zdeňkovi.

Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó, 7. 2., U bílýho černocha

 

Nahoru