Recenze: PUNK není mrtev, ať žije OSLIZ!

Verze pro tisk |

Takhle by se dalo křičet po poslechu výběrového alba mimoňských punkerů OSLIZ, kteří se po 10 letech konečně dostali ke studiovému nahrání svých čistě koncertních skladeb. Na českolipské scéně jsou poměrně jedineční. Nepamatuji se totiž na žádnou skupinu, která by kdy zde hrála čistý tří akordový punk. Tahle hudba je tak jednoduchá! Stačí opravdu pár kytarových akordů, nadupané až strojové bicí Robina Příhody a syrové odrhovací texty na téma politika, pivo a protest. Je to vlastně pokračovací rebelská muzika 90. let, jenže s údernějším zvukem, který si na tomto albu OSLIZ slušně pohlídali.

Jestliže na mimoňských čarodějnicích loni v dubnu zněli OSLIZ naživo provokativně a možná nepatřičně vůči celé kulturní akci, i když sklidili ovace paradoxně od nejmenších dětí, na podzimním křestu recenzované kolekce „Bestie“ v KD Zákupy však zasršeli nezměrnou energií, která je cítit plně na celé desce. Jsou tady ostré věci, lety prověřené šlágry jako „Bestie“ nebo „Anarchie“, které zní na každém koncertu, a samozřejmě „Alco Punk“, který jasně definuje, kudy se ubírá zaměření skupiny. Protestní deklamace v písních „Válka“ nebo „Politika“ hovoří za své. Kapela určitě nezní jednotvárně, protože dokáže coreově přitvrdit, ale i vložit do krátké skladby příjemné sólo.

Velkou otázkou zůstává, jestli je dnes punk stále v módě, jestli dokáže probudit rebelství v mládeži jako kdysi legendární ORLÍK anebo ještě dnes stále aktivně hrající, ale už se pomaleji důchodově ploužící TŘI SESTRY. I když oni nikdy nebyli čistě punkovou skupinou. Míchali ve své tvorbě rockové a lidové popěvky a dělali si z hudby i života velkou legraci. Punk byl však vždy prvotně o čisté rebelii proti zavedeným řádům. Tohle kritérium OSLIZ rozhodně hudebním i textovým výrazem splňuje.

Přes všechny výhrady, které může nezasvěcený posluchač mít k hlasité a často vulgární hudbě, je však třeba rozlišovat: ponoukají protestní a kritické songy k něčemu, co přesahuje rámec běžného života? OSLIZ hraje především pro zábavu a kdyby si fandové tohle album tolik dlouho nepřáli, tak ho kapela asi nikdy nenahraje.  

„Bestie“ je příjemná kolekce punkových písní, která neurazí a vkusně mapuje stylovou rozmanitost tvrdší hudby v naší lokalitě.

alt
alt
alt
Nahoru