Josef Pelz: Pozvání je pro nás čest

Verze pro tisk |

Ještě jako student konzervatoře převzal s Alešem Jungmanem malé jazzové těleso ZUŠ Česká Lípa po trombonistovi Jarmilu Kabeláčovi. Po krůčcích sbírali úspěchy u posluchačů a založili vlastní soubor Low AttenDance Band a přípravný band Jazzová farma, který dodnes skvěle reprezentuje ZUŠ Česká Lípa. V návaznosti na zkušenosti s Low AttenDance Band obdržel Josef Pelz před pěti lety nabídku od Big Band CL, aby převzal post vedoucího souboru po Jiřím Tulachovi. Od té doby se můžeme s tímto početným souborem potkávat na mnoha nejen českolipských akcích.

Josefe, předem gratuluji Big Bandu CL k nominaci na ocenění paní starostky za činnost v oblasti kultury za letošní rok. To muselo být příjemné zjištění, ne?

Děkuji za gratulaci. Samozřejmě jakékoliv ocenění naší práce vždy potěší. Určitě nejvíc ale vždy potěší gratulace od diváků či fanoušků po koncertě.

Stejně tak pro vás musí být příjemné být součástí benefiční akce pro Nadační fond Ozvěna. Jak jste se k této spolupráci dostali?

Byl jsem osloven ředitelkou nadace Pavlou Prokešovou. S radostí jsme toto pozvání přijali. Zahrát si, a ještě tím pomoci, je samozřejmě radost. Jelikož v loňském roce vystupovalo na této akci známé pěvecké těleso Skety, je toto pozvání pro nás čest i po hudební stránce.

Na co se mohou diváci během benefičního večera těšit?

Určitě na pořádnou dávku hudby od swingu přes latinu, jazzrock po funky jazz. Navíc zde dojde k nové spolupráci s pěveckými hosty Alenkou Průchovou a Štěpánem Pillerem. Takže premiéra nejen pro posluchače, ale i pro nás.

Jaké akce tvořily v letošním roce vaše koncertní gros? V jak rozmanitém prostředí vás mohli letos diváci slyšet a vidět? Byl nějaký koncert v něčem výjimečný, zajímavý?

Letos se vystoupení konala od tančírny v altánu městského parku po vystoupení mezi továrními halami firmy Festool. Užili jsme si několik větších pódií, jako například Big Band Jam v Liberci nebo po letech soutěž v České Kamenici, kde jsme získali bronzové pásmo, ale víc jsme si to užili před lidmi než porotou. Navíc soutěžní vstup byl v 9 ráno. A to není pro hudebníky nejlepší čas k podávání výkonů. (smích)

Jak vybíráte repertoár do Big Bandu CL?

O tom, co se nakonec bude na koncertě hrát, rozhoduji já, ovšem s výběrem repertoáru pomáhají všichni. Jsme věkově poměrně rozmanitá kapela. Jsou tam například hráči, kteří zažili samotný zrod kapely pod vedením Josefa Nečase před jednatřiceti lety, nebo na straně druhé již třeba moje žačka hry na saxofon nebo čerstvá absolventka ZUŠ ve zpěvu. Tím chci říct, že starší členové mají zájem hlavně o swing, kdežto třeba já mám potřebu do repertoáru vkládat i jazzrock nebo funky jazz.

Jaké jsou s Big Band CL plány pro příští rok?

Rádi bychom obnovili tradici vánočních koncertů v divadle v Novém Boru, s čímž začínáme již letos 12. 12. a již teď připravujeme několik nových aranží, které jste od nás ještě neměli možnost slyšet a osobně se na tento koncert moc těším. Příští rok bych také rád obnovil hudební festival Sjezd swingařů, což jsem chtěl již v roce 2017 k 30. výročí BBCL, ale nepodařilo se najít vhodný termín s KD Crystal.

Jaká je úloha vedoucího tělesa a dirigenta? Co všechno musí v sobě člověk mít, aby tu funkci mohl zastávat?

Moje úloha je dle mého názoru uvést hudební představu v realitu. Ať už se to týká skladby nebo celkového zvuku bandu. Umět slyšet kapelu jako celek. Každý hráč má ze své pozice jiný poslech, a tudíž má svůj názor na věc. Vlastně jen já před kapelou mám šanci slyšet, jak to celé je. Co v sobě člověk musí mít, dodnes moc netuším. (smích) Nikdy jsem nestudoval dirigování a dostal se k tomu vlastně se štěstím. Asi je důležité mít něco naposloucháno a umět svůj hudební názor předat kapele.

S Big Band CL hostovalo mnoho známých tváří. Je nějaká, na kterou rád vzpomínáš?

Pro mě osobně je to určitě Ondra Ruml. Je to úžasný zpěvák a profesionál. Perfektně odvede svou práci a u toho skvěle pobaví diváky i kapelu. Ačkoli si už vybudoval své pevné místo v hudební scéně, je škoda, že ho nezná víc mladých posluchačů, které by určitě měl čím inspirovat.

Benefiční koncert pro Ozvěnu: Big Band CL, host Alenka Průchová, 17. 11., 19:00, Jiráskovo divadlo, 150 Kč

 

Nahoru