Českolipský komorní cyklus zahájí poctou skladatelce Kaprálové

Verze pro tisk |

První akcí, kterou spolek ARBOR po vynucené pandemické pauze uskuteční, bude v pátek 22. května koncert věnovaný poctě významné české skladatelce Vítězslavě Kaprálové. Od 19 hodin vystoupí v českolipském Jiráskově divadle herečka Taťjana Medvecká a smyčcový Kaprálová Quartet. Do tohoto prostoru byl koncert přesunut z původně avizovaného kostela Mistra Jana Husa v zájmu zajištění aktuálně platných dodržení bezpečnostních podmínek pro pořádání kulturních akcí. Zakoupení vstupenky zůstávají v platnosti, v prodeji je posledních 10 lístků.


Na programu koncertu, který se v důsledku pandemie Covid-19 stává jeho letošním zahajovacím večerem, je vzpomínka a pocta Vítězslavě Kaprálové (1915–1940), jedné z nejslibnějších osobností skladatelské generace vyrůstající v období první republiky. Skladatelka a dirigentka Vítězslava Kaprálová během svého krátkého života inspirovala mnoho jiných žen, kterým otevřela dveře na koncertní pódia. O odkaz předčasně zesnulé skladatelky se staral její otec Václav Kaprál a již krátce po její smrti vyšlo několik zásadních publikací o jejím životě a díle. Dnes o odkaz této výjimečné hudební osobnosti pečuje The Kapralova Society.

Vítězslava Kaprálová se narodila v hudební rodině. Otec Václav Kaprál byl majitel hudební školy a brněnský hudební skladatel. Její matka, Vítězslava Kaprálová, rozená Uhlířová, byla aprobovaná učitelka zpěvu. Velký talent V. Kaprálové se projevil už v dětství. V devíti letech napsala svou první skladbu V říši bájí. V roce 1930 začala studovat na brněnské konzervatoři skladbu u Viléma Petrželky a dirigování u Zdeňka Chalabaly. Konzervatoř absolvovala v červnu 1935 Klavírním koncertem d moll, který vzbudil značný ohlas již tím, že V. Kaprálová svou skladbu na absolventském koncertě také sama dirigovala. Pokračovala studiem na Pražské konzervatoře (profesoři Vítězslav Novák a Václav Talich). Absolvovala svou nejznámější orchestrální skladbou Vojenská symfonieta, kterou osobně provedla s Českou filharmonií. Díky francouzskému státnímu stipendiu odjela studovat v roce 1937 na Ecole Normale de musique do Paříže, kde se zapsala do třídy dirigenta Charlese Muncha. Soukromě pak ještě studovala skladbu u Bohuslava Martinů, jehož cembalový koncert dirigovala 2. června 1938 v Paříži. Krátce poté odjela na festival Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (ISCM), který se konal v Londýně, a 17. června jej zahájila svou symfonietou, kterou opět dirigovala, tentokrát byl jejím orchestrem BBC Orchestra. Poté odjela na několik měsíců zpět do Brna. Tehdy ovšem nemohla tušit, že to bude její poslední návštěva domova a že jí byly odměřeny již jen dva roky života, který se ukončí v exilu ve Francii. Do Paříže se vrátila v lednu 1939. Ve francouzské metropoli se V. Kaprálová pohybovala v prostředí české umělecké kolonie a zde také poznala svého budoucího muže Jiřího Muchu, syna malíře Alfonse Muchy. Jejich svatba se konala 23. dubna 1940. Jiří Mucha jejich velice krátkému soužití věnoval knihu Podivné lásky (1988). V době, kdy již Paříž byla ohrožována německými vojsky, se u Kaprálové objevily první příznaky nemoci, na kterou mladá skladatelka 16. června 1940 v jihofrancouzském Montpellieru, kam byla evakuována svým manželem, v pětadvaceti letech zemřela. Příčina jejího úmrtí zůstává neobjasněna, přes oficiálně přijatou diagnózu miliární tuberkulózy. V roce 1946 udělila Česká akademie věd V. Kaprálové členství in memoriam. V té době se členstvím této instituce mohlo vykázat pouhých deset žen, z celkových 648 členů Akademie. I přes krátký čas, který byl V. Kaprálové vyměřen, stačila složit více než čtyři desítky mimořádně hodnotných skladeb (klavírní, komorní, orchestrální, vokální). Už za skladatelčina života byla její hudba vysoce oceňována. Takřka všechny skladby V. Kaprálové byly vydány tiskem, některé již za jejího života. Dodnes patří k nejhranějším českým skladatelkám, její hudba k nejvysílanějším. 

Koncert uvede Kaprálové Smyčcový kvartet č. 8, poetická i dynamická skladba z roku 1936. Hudební pocta Vítězslavě Kaprálové bude proložena také mluveným slovem, kterého se ujme herečka Taťjana Medvecká. Zde zazní ukázky ze skladatelčiny bohaté korespondence, kterou vedla během svého francouzského pobytu se svou rodinou, svými láskami a přáteli. Její soubornou edici vydala v kanadském Torontu působící The Kapralova Society, která šíří odkaz skladatelčina jména a zároveň podporuje současné mladé skladatelky a dirigentky. Kromě Kaprálové je v programu částí první věty jeho velkolepého Smyčcového kvartetu číslo 5 vzpomenuto také na Bohuslava Martinů, který měl ke Kaprálové v předválečné Francii velmi blízko a tvůrčím způsobem i osobnostně ji silně ovlivňoval.

Kromě populární herečky bude uměleckým hostem večera, který uvede Pavel Ryjáček, dámské smyčcové kvarteto Kaprálová. To vzniklo v roce 1995 pod původním názvem Venus Quartet Prague, soubor chtěl mimo jiné zaujmout svým netradičním, čistě ženským obsazením. V roce 2000, po dohodě s dědici Vítězslavy Kaprálové a mezinárodní společností The Kapralova Society v Kanadě, přijal soubor jméno významné české skladatelky. Kvartetní hru studoval soubor u profesora Břetislava Novotného, primária slavného Kvarteta města Prahy a dosud Kaprálová Quartet pravidelně konzultuje svůj repertoár s primáriem Panochova kvarteta Jiřím Panochou. Kvarteto má v repertoáru díla klasická i romantická, především se ale snaží objevovat zajímavé skladby 20.století a soudobá díla. Kaprálová Quartet koncertuje na předních evropských i světových podiích, pravidelně je zván do Francie, Německa, Švýcarska, Itálie, Španělska, Lucemburska, Japonska a koncertoval také v Kuvajtu, Izraeli nebo na Kypru. Soubor natočil řadu CD, rozhlasových a televizních nahrávek. Nahrávka smyčcového kvartetu Vítězslavy Kaprálové z r. 2001 se umístila na 3. místě v soutěži živých nahrávek pořádané Radio France.

Vstupenky na tento koncert je možné zakoupit online na www.lipamusica.cz, případně rezervovat telefonicky na +420 608 917 973 a vyzvednout je na místě ve večerní pokladně. Koncert bude probíhat v souladu s aktuálně platnými bezpečnostními opatřeními, za poskytnutí ochranných štítů děkujeme panu Radku Lípovi, starostovi města Zákupy.

Českoplipský komorní cyklus bude pokračovat koncertem s Epoque Quartet a kytarovým duem Siempre Nuevo, který se uskuteční 15. 6. rovněž v Jiráskově divadle. Vstupné na tento koncert je dobrovolné, místa je možné rezervovat.
www.clkc.cz


 

alt
Nahoru