Bob Suchý: Písně Řemdih 89 neztratily ducha, pořád to v nich je

Verze pro tisk |

Nenechte se mýlit. Ačkoli českolipští Řemdih patří již delší dobu mezi vyhledávaná jména evropských festivalů středověké, gotické hudby, původně vznikli v roce 1989 jako rockové těleso. A právě písně z této doby jsou po 30 letech poprvé zaznamenány na studiové desce Řemdih 89, kterou nahráli bývalí členové rockového Řemdihu Bob Suchý a Štěpán Přenosil spolu se svými současnými i bývalými spoluhráči, aby svůj splněný sen, tedy písně uchované pro příští generace, věnovali třetímu zakládajícímu členovi kapely Danu Oslíkovi. O vzniku desky jsme si povídali s nejvýřečnějším ze členů kapely, Bobem Suchým.

Co vás vedlo k tomu, natočit po třiceti letech písně Řemdihu ve studiu?

Před rokem slavila kapela Řemdih 30 let od založení a v té době měl premiéru také dokument Severní vítr Rudy Živce o hudební scéně raných devadesátek v České Lípě, kde byla Řemdihu věnována první třetinu filmu. Vznikl nápad oslavit narozeniny koncertem se starými písněmi z raného období na festivalu Všudybud. A my si to moc užili. V publiku stál i Ruda a v návalu euforie navrhl nahrání desky, což se mu stalo osudným. (smích)

Brácha říkal, že písně obsáhnou vše od country až po Déčko pro děti, Štěpán Přenosil na to jde sofistikovaněji a charakterizoval je jako běsnění vorvaně v říji a marmeládový flašinet.

Jak na vás písně po letech ve zkušebně působily? Upravovali jste je pro studio?

Jsou to naše písničky z mladých let, máme je pořád rádi, pořád to v nich je. Ve zkušebně nebyl čas na žádné předělávání, neboť jsme všichni vytíženi u stávajících souborů. Jelikož bylo studio domluveno na září, tedy tři měsíce nato, nebylo nad čím přemýšlet. Ukecal jsem kamaráda Honzu Stehlíka, aby se nahrávání ujal coby producent a umělecký dohlížitel. Ve studiu došlo k drobným úpravám, ale fakticky jsou to ty stejné písně, jen je nahráli zralí muzikanti a skvělý producent, který ten koktejl smíchal a ducha nevyhnal, ale podpořil. Taky jsou na desce výborní hosté, jako bendžista David Koutský nebo saxofonista Dan Suchý. Vše je nahráno v Althan Studios v Liberci mezi skleníky usměvavé paní, která zalévala své výpěstky a pořád se smála.

Jedna z prvních sestav kapely Řemdih; Štěpán Přenosil s flétnou, Bob Suchý s flétnou v otevřené puse a Dan Oslík s houslemi

Co tě na těch písních baví?

Pro mě to jsou pěkný písničky, které mají svoje zvláštní kouzlo, a to jak v textech, které jsem mimochodem docenil až nyní, tak i v muzice. Když si je nyní pustím, spokojeně se usmívám. Asi je v tomu kus nostalgie a vzpomínek. Jsou takový čistý. Brácha říkal, že písně obsáhnou vše od country až po Déčko pro děti, Štěpán Přenosil na to jde sofistikovaněji a charakterizoval je jako „běsnění vorvaně v říji“ a „marmeládový flašinet“. (smích) Jsou to legrační, velmi barevné, ale i smutné songy o životě, lásce a smrti.

Aktuální sestava Řemdih 89; zleva Petr Kalvoda, Martin Podešva, Bob Suchý, Štěpán Přenosil, Luděk Pecháček

Jakou vidíš budoucnost bigbítové kapely Řemdih 89 po odehrání křtu?

Zatím jsme o tom nepřemýšleli. I když jsme všichni vytíženi svými soubory, kdyby to někoho zaujalo, tak to rádi dáme. Třeba vyhrajeme v televizi nějakou „sojku“, a pak se dveře netrhnou a my se z toho na starý kolena pose*em. Ano, to by byla legrace. Líbilo by se mi být se starejma kmotrama zase na cestách jako po revoluci, když jsme s těmahle písněma jezdili pravidelně dobývat pražské kluby. (smích)

Křest CD Řemdih 89, 28. 2., FTC Luxor, hrají: Řemdih, Candát, Papír sklo platy, Helicopter; 100 Kč studenti, 150 Kč dospělí

CD již nyní k zakoupení v Infocentru Česká Lípa ve foyer KD Crystal za 200 Kč

alt
Nahoru