Arnošt Sameš: Baví nás překvapovat posluchače, ale i sami sebe

Verze pro tisk |

Jedna z nejstarších aktivních kapel na Českolipsku, rocková kapela Lingers On se před několika lety zvedla z popela a stále častěji koncertuje. A co víc, nyní se chystá představit nové písně z chystané desky. O té jsme si povídali se zpěvákem, skladatelem a bubeníkem kapely Arnoštem Samešem, jinak také českolipským pedagogem a someliérem.

Před rokem jste v tomto čase představili svou desku z roku 2010 Made in Mind v novém aranžmá, nyní se chystáte představit písně z plánované desky. Připravovali jste loni posluchače na nové studiové Lingers On?
Ano, na novém albu jsme s chutí průběžně pracovali a stále se rodily nové skladby. Nepatrnou nepozorností jsme si však neurčili termín uzávěrky a čas při mnoha dalších aktivitách a zaměstnáních nějak letí. Některé novinky jsme postupně otvíraly na festivalech, tentokrát ale zazní naživo všechny nové písně. Loňský gig vlastně byl přípravou pro posluchače na letošní koncert, protože to nové konceptuální album plynule navazuje na Made in Mind a téma dál rozvíjí. V případě, že byl někdo loni nepřítomen, tak doporučujeme raději ještě poslechnout. Jde především o to sdělení a porozumění, že? Hudba je vlastně jen takový čarovný prostředník komunikace.

Jak se nyní proměnil zvuk kapely Lingers On? Jakou zvukovou paletu můžeme čekat?
V aranžmá jednotlivých skladeb se snažíme hrát úsporně a sloužit hlavní myšlence, přestože nápadů na různý kontrapunkty je spousta. Na druhou stranu se neomezujeme nějakými škatulkami stylů a trendů a žádné dveře nezavíráme. Zůstáváme věrni pestrosti. Nůžky se spíš stále otvírají. Mohutnost zvuku kytar a beatu je často agresivnější a více přímočará. Naopak skladby o duši jsou hlubší a intimnější.

V jaké fázi se nová deska Body & Soul nachází?
Je více méně hotová. Chceme jen ještě nahrát další verze skladeb, které budou nyní průběžně přibývat na Spotify, iTunes, Amazon Music, Deezer, Tidal, YouTube a na dalších streamech a v médiích.

Jak bude vypadat dramaturgie chystaného koncertu?
Bude plná kontrastů při společném hledání harmonie a magičnosti spojení Těla a Duše. Těšíme se na atmosféru a hudební improvizaci. Baví nás překvapovat posluchače, tanečnice, ale i sami sebe. (smích)

Co pro vás po tolika letech existence znamená kapela Lingers On?
Strašně moc. Je to platforma, prostřednictvím které se můžeme svobodně umělecky vyjadřovat. Pět chlapíků s podobným hudebním cítěním a názory, kteří tvoří muziku pro zábavu, zamyšlení, tělo i duši. A to se po mnoha letech při tom ani neservou, neserou, ani nepohádají. OMG, to snad není normální!?! Das ist super! (smích)

Lingers On, 30. 11., 19:00, U bílýho černocha
 

alt
Nahoru